16 вересня, з благословення Блаженнішого Митрополита Київського і всієї України Володимира, вікарій Київської Митрополії єпископ Макарівський Іларій, голова Синодального комітету з біоетики та етичних питань Української Православної Церкви, взяв участь у ХІІІ Міжнародній науково-богословській конференції “Успенські читання”. Темою цьогорічних Читань є “Передання і переклад”.
Другий день роботи потужного науково-богословського форуму проходив в Інституті релігійних наук ім. Фоми Аквінського. Ранкове засідання розпочалося доповідями Олександра Семеновича Філоненка, доцента кафедри філософії Харківського університету ім. Каразіна, викладача Об’єднаної богословської аспірантури і докторантури ім. святих Кирила і Мефодія (Москва), та Преосвященнішого єпископа Петергофського Амвросія, ректора Санкт-Петербуржської духовної академії та семінарії.
Єпископ Макарівський Іларій промовив доповідь на тему “Писання та Передання у контексті перекладацької проблематики”. В ній було підкреслено необхідність пам’ятати про зв’язок священного Передання Церкви з перекладом Священного Писання. Архієрей звернув увагу також на важливість вивчення давніх, і взагалі різних мов, для більш повного визначення смислового навантаження висловів Святого Письма.
Після доповіді Його Преосвященства відбулася жвава дискусія, в якій взяли участь: єпископ Петергофський Амвросій (Санкт-Петербург, Росія), прес-секретар Макарівського вікаріатства архімандрит Філарет (Єгоров), директор науково-видавничого об’єднання “Дух і літера” Костянтин Борисович Сігов, професор стилістики з Женеви (Швейцарія) Жорж Ніва, історик Православної Церкви у країнах Східної Європи (Швейцарія) Крістін Шайо та інші учасники конференції.
Преосвященний владика, даючи відповіді на запитання, зазначив, що євангельські істини необхідно обов’язково втілювати в сьогодення, перекладати їх на мову життя сучасної людини. Також владика Іларій наголосив на тому, що важливо розглядати Священне Писання в контексті святоотецького вчення нашої Церкви, а для цього є необхідним вкорінення його у церковне життя.
Відбулася розмова між єпископом Макарівським та учасниками наукового зібрання, в ході якої владика відповів на запитання, які стосуються діяльності очолюваного ним комітету. Було порушене й питання щодо тих негативних явищ, що відбуваються у сучасному світі й, на жаль, починають сприйматися як норма суспільної поведінки. Його Преосвященство підкреслив, що потрібно жити євангельськими заповідями в контексті життя у Церкві Христовій, і тоді люди матимуть позитивні духовно-моральні орієнтири світогляду.
Архімандрит Філарет (Єгоров), як голова комісії з благодійництва Макарівської районної ради, розповів учасникам конференції про нові етапи служіння на ниві благодійності, які звершуються священнослужителями Макарівського вікаріатства на виконання благословення Предстоятеля УПЦ щодо посилення соціальної роботи.
Цього ж дня прозвучали доповіді: брата Рішара, представника християнської спільноти Тезе (Франція), Костянтина Борисовича Сігова, директора науково-видавничого об’єднання “Дух і літера”, професора Могилянської Академії та Сорбонни (Київ, Україна), Бернара Маршадьє, професора Вищої школи соціології (Париж, Франція), Марії Великанової, наукового співробітника університету м. Мец (Москва, Росія – Мец, Франція), Сергія Бортника, фахівця сучасної православної богословської думки, доктора богослов’я (Київ, Україна).