На прохання редакції сайту Київської митрополії Предстоятель Української Православної Церкви Блаженніший Митрополит Онуфрій відповів на кілька запитань, що стосуються святкування 1030-річчя Хрещення Київської Русі
– Ваше Блаженство, наша Церква приходить до святкування 1030-річчя Хрещення Русі в непростих умовах політичної напруженості, агресивної активізації розкольників, дезінформації ЗМІ, втручання політиків в церковне життя. Як правильно реагувати на ці проблеми?
– Церковне життя ніколи не було спокійним і безхмарним. Тому і називається Церква земна Церквою войовничою. У всі часи Церква Христова перебувала під прицілом всіляких нападок, спокус і випробувань, починаючи з перших днів свого існування на землі.
Тому Спаситель ще до зішестя Святого Духа на апостолів в день П’ятидесятниці, попереджав Своїх учнів про неминучі гоніння, переслідування і можливі страждання, втішаючи їх словами: «Претерпевый до конца спасен будет» (Мф. 10, 19-22).
Змінюються часи, змінюються форми випробувань. Сьогодні у нас сприятливі для духовного життя часи: відкриті храми і монастирі, люди не переслідуються за релігійні переконання, однак ворог роду людського розставляє нові лукаві мережі у вигляді створення різного роду псевдо-церков, розкольницьких формувань, і через втручання в церковне життя політичних діячів. Ці умови накладають на нас, православних християн, особливу відповідальність на кожного мирянина, священика, архієрея за сповідування своєї віри, за свою моральність, дотримання церковних уставів, виконання заповідей Христа, викладених у Святому Євангелії. Тому, чим більші спокуси і труднощі, тим більш палкою і щирою повинна бути наша віра, старанніше молитва і піст, активніша участь в Богослужіннях, в таїнствах Сповіді і Святого Причастя.
– Іноді можна почути про те, що Хресні ходи і молебні поза храмами в сучасних умовах небезпечні. Наскільки виправдана така думка на Ваш погляд?
– Хресна хода – це посилена, спільна молитва за нашу землю, за народ. У всі часи хресні ходи об’єднували православних у часи лихоліття, і в подячних молитвах за визначні історичні події, і у церковних святах. Хресної ходи бояться ті, хто не любить Бога і свою Вітчизну. Через молитву у хресних ходах освячується наша земля, де панує гріх і ворожнеча. Маємо надію, що ті, хто противиться хресним ходам, зрозуміють це і не здійснюватимуть безглузду боротьбу проти Бога.
– Але комусь вигідно залякувати людей і сіяти плітки …
– Згадаймо Всеукраїнський Хресний хід 2016, коли тисячі віруючих пройшли сотні кілометрів із заходу і сходу країни, і милістю Божою були позбавлені будь-яких зазіхань зловмисників. Володимирські свята показали всьому світу, що Православна Церква в Україні єдина і неподільна; вона залишається об’єднуючою і консолідуючою силою для всієї країни, не дивлячись на політичні потрясіння останніх років. Так буде і цього року в дні святкування 1030-річчя Хрещення Русі.
Будемо молитися і вірити, що за молитви святого рівноапостольного князя Володимира, святих угодників Києво-Печерських нинішні урочистості пройдуть благополучно, що вони стануть реальним свідченням тісного зв’язку нашої Церкви і віри з вірою наших предків з часів Хрещення Русі.
– Ваше Блаженство, у чому, на Ваш погляд, полягало головне значення Хрещення Русі?
– Хрещення самого князя Володимира, а потім і всієї держави було справжнім чудом Божим. Не випадково в «Слові про Закон і Благодать» святитель Іларіон писав про святого князя Володимира: «Пришло на него посещение Вышнего, призрело на него Всемилостивое око Благого Бога, и воссиял в сердце его Разум. Он уразумел суету идольского заблуждения и взыскал Единого Бога, сотворившего все видимое и невидимое. А особенно слыша о православной, христолюбивой и сильной верою Земле греческой… Слыша все это, возгорелся он духом и возжелал сердцем он быть христианином и обратить всю свою Землю в Христианство».
Хрещення святого рівноапостольного Хрестителя Русі стало першим каменем у будівництві східнослов’янської церковності і православної державності. Тому 1030-річчя Хрещення Русі – це дата, яка має особливе значення для України і всіх країн історичної Русі. Ми знаємо, яке величезне значення має святе хрещення для кожної окремої людини – це початок життя з Христом; так і для всіх народів Святої Русі Хрещення в Київській купелі стало початком священної історії, історії справжніх взаємовідносин з Богом.
Нехай Милостивий Господь по молитвах святого рівноапостольного князя Володимира допоможе нашій державі ії боголюбивому народові подолати всі тимчасові випробування, жити в злагоді, мирі та процвітанні.
З Блаженнішим Митрополитом Онуфрієм
спілкувався Сергій Герук