22 жовтня 2019 року, з благословення Блаженнішого Митрополита Київського і всієї України Онуфрія, у Київській духовній академії відбулася XI Міжнародна науково-практична конференція «Духовна і світська освіта: історія взаємин – сучасність – перспективи». Науковий форум відбувся на базі Київських духовних шкіл. Цього року захід присвячений 200-річчю відкриття Київської духовної академії та 30-річчю відродження Київської духовної семінарії.
Участь у міжнародному форумі взяли понад 90 доповідачів з України, Польщі, Білорусії, Росії, Румунії та Сербії, представники духовних навчальних закладів Української Православної Церкви, світських вищих навчальних закладів, викладачі та студенти Київських духовних шкіл.
Пленарне засідання відбулось в актовому залі Свято-Успенської Києво-Печерської Лаври. Президію засідання склали голова Учбового комітету при Священному Синоді Української Православної Церкви миттрополит Ніжинський і Прилуцький Климент, ректор КДАіС єпископ Білогородський Сильвестр, проректор з виховної роботи єпископ Згурівський Амвросій, перший проректор КДА протоієрей Сергій Ющик, проректор з науково-богословської роботи КДА Володимир Бурега.
Відкриваючи конференцію, єпископ Сильвестр привітав учасників з пам’ятними датами та зачитав вітальне слово Предстоятеля Української Православної Церкви Блаженнішого Митрополита Київського і всієї України Онуфрія до організаторів та учасників форуму.
«Я хочу побажати усім нам зберігати в серцях горіння, яке спонукає до щирого та відкритого служіння Богу. Пастиря Церкви має вирізняти внутрішня готовність принести усе своє життя в жертву Богу. Зберегти цю готовність на все життя – це справжній подвиг, який потребує і власних зусиль, і особливої Божественної допомоги.
Сьогодні на конференції ми будемо розмірковувати над непростими богословськими питаннями, обговорювати проблеми історії Церкви, звертатися до літургічних та канонічних питань. Я хочу побажати усім учасникам та гостям конференції благословенних успіхів у вивченні минулого та сучасності нашої Церкви. Однак особливо бажаю усім нам мати в серцях духовне горіння, яке б спонукало шукати Істину та жити в Істині. Закликаю Боже благословення на Ваші труди».
Після цього доповідь професора КДА митрополита Бориспільського і Броварського Антонія на тему «Внесок Київської духовної академії в розвиток богословської науки у ХІХ – на початку ХХ ст.» презентував доцент Академії Андрій Музольф.
Наступну доповідь виголосив ректор Київської духовної академії і семінарії. Преосвященний владика розповів про сучасний період життя Київських духовних шкіл після відродження у 1989-му році і до сьогодення.
Лянной Юрій Олегович, доктор педагогічних наук, ректор Сумського державного педагогічного університету імені А.С. Макаренка поділився своїм доробком з вивчення нових документів, які стосуються життєвого шляху та мученицької смерті священномученика Віктора (Еланського), який входить до Собору святих Київської духовної академії.
Постійний гість наукових конференцій у КДА з Православного Свято-Тихонівського гуманітарного університету доктор історичних наук, доктор церковної історії, професор Сухова Наталья Юріївна виголосила доповідь на тему «Взаємні підозри у неправослав’ї складають важливий недуг нашого часу»: історія збірки «Пам’ятник віри» святителя Іннокентія (Борисова)».
Наприкінці пленарного засідання професор Київського національного університету імені Тараса Шевченка Василь Іринархович Ульяновський презентував 3-й том Бібліграфічного словника випускників Київської Духовної Академії 1819-1920-х років. Також професор В. Ульяновський, як і ректор Сумського університету, зазначив, що є можливість державного визнання дипломів духовних навчальних закладів, та закликав студентів вступати у КНУ ім. Т. Шевченка для отримання ще й світської освіти.
Після пленарної частини студенти та гості були запрошені до святкової трапези, після якої конференція продовжила роботу у 7 секціях: «Біблеїстика та богослов’я: історичний досвід та сучасні виклики», «Історія та сучасність богословської освіти», «Історичний шлях Православ’я на Русі», «Церковно-практичні дисципліни: історичний досвід та перспективи», «Студентська наука в духовній школі: богослов’я та біблеїстика», «Студентська наука в духовній школі: церковно-історичні дисципліни», «Студентська наука в духовній школі: церковно-практичні дисципліни».
З нагоди проведення ХІ Міжнародної науково-практичної конференції у Церковно-археологічному музеї КДА відбулось відкриття виставки, присвяченої 30-літтю відродження Київських духовних шкіл та новопрославленим святим ректорам Академії.
Серед експонатів були особисті речі священномученика Олександра Глаголєва, які належать його родині; розклади занять дореволюційної академії; випускні альбоми з фото новопрославленими святими Київських духовних шкіл — святителем Василієм (Богдашевським), святителем Сильвестром (Малеванським) та священномучеником Олександром Глаголєвим; особисті хрести виконуючого обов’язки ректора протоієрея Олександра Кубеліуса (+2019); облачення, ордени та віньєтка першого ректора Київської духовної семінарії протоієрея Петра Влодека (+2017); ряса з нагородами багаторічного ректора професора протоієрея Миколая Забуги (+2014); панагії та видані праці ректора (2007-2017), заслуженого професора митрополита Бориспільского і Броварського Антонія; нагороди, конспекти викладачів та студентів.