30 листопада – 1 грудня 2019 року з благословення Блаженнішого Митрополита Київського і всієї України Онуфрія на території Православного духовно-просвітницького та соціально-благодійного центру «Ковчег» при парафії преподобної Параскеви Сербської сЕла Лишня Бишівського благочиння Київської єпархії відбувся щорічний науково-богословський круглий стіл до дня пам’яті преподобного Паїсія Величковського.
Преподобний Паїсій, уродженець Полтави (преставлення — 28 листопада 1794 р.), є видатним афонським подвижником, церковно-культурним діячем і письменником, який залишив незабутній слід в духовності і культурі Греції, Румунії, Молдови, України, Центральної та Східної Європи.
Тема цьогорічної зустрічі — «Відродження чернечих традицій ісихазму преподобним Паїсієм Величковським і його духовними нащадками».
До Лишні на науковий форум прибули делегації з Молдови та Румунії. Представники Православної Церкви Молдови, протоієрей Васілє Чобану та протоієрей Іон Григорице, настоятель і клірик Свято-Микільської церкви містечка Костешть Кишинівської єпархії, та Примар (Мер) цього містечка Васілє Борта привезли посох преподобного Паїсія, який зберігається у Ново-Нямецькому монастирі.
У суботу, 30 листопада, в храмі преподобної Параскеви Сербської було звершено Божественну літургію.
Богослужіння очолив митрополит Білоцерківський і Богуславський Августин, якому співслужили вікарій Полтавської єпархії і Віце-ректор Полтавської Місіонерської Духовної Семінарії єпископ Новосанжарський Веніамін, вікарій Київської Митрополії і секретар Київської єпархії єпископ Переяслав-Хмельницький Діонісій, благочинний Бишівського благочиння архімандрит Філарет (Єгоров), духівник Київських духовних шкіл архімандрит Маркел (Павук), клірики Київської єпархії та гості у священному сані.
Богослужбові піснеспіви церковнослов’янською мовою виконував хор сестер жіночого ставропігійного монастиря Афонської ікони Божої Матері (урочище Кип’яче Житомирської обл.), церковно-румунською мовою — хор гостей парафії під керівництвом матінки Вероніки Григорице.
Священнослужителі вознесли молитви за мир в Україні та єдність Православної Церкви.
На завершення Божественної літургії духовенство звершило чин Славлення перед іконою преподобного Паїсія, з піднесенням молитви до преподобного.
Потому відбувся міжнародний круглий стіл, робота якого будувалася в світлі наступних тем:
1. Український, румунський і грецький церковно-культурний діяч преподобний Паїсій Величковський.
2. Школа та учні преподобного Паїсія Величковського на Балканах і в Центрально-Східній Європі.
3. Преподобний Паїсій Величковський та Києво-Печерська Лавра.
4. Спадщина преподобного Паїсія Величковського та його вплив на відродження православного богослов’я, чернецтва і старчества.
5. Ісихазм в культурі та духовності народів Центрально-Східної Європи.
6. Вплив Афона на розвиток духовності, чернецтва, книжності та культури на Русі.
7. Літературні зв’язки Центрально-Східної Європи з Афоном.
8. Сучасне осмислення спадщини преподобного Паїсія Величковського та перевидання його праць.
Організаторами наукового заходу виступили Міжнародний інститут афонської спадщини, Бишівське благочиння Київської єпархії Української Православної Церкви, Відділ стародруків Наукової бібліотеки імені Михайла Максимовича Київського національного університету імені Тараса Шевченка, Православний духовно-просвітницький і соціально-благодійний центр «Ковчег», Кафедра славістики Ясського університету імені Олександра Іоанна Кузи (Ясси, Румунія), Науково-дослідний центр вивчення історії релігії та Церкви імені архієпископа Лазаря Барановича Національного університету «Чернігівський колегіум», Монастирське духовно-професійне училище імені преподобного Іоана Дамаскіна, Вищі Свято-Володимирські православні богословські курси, Інформаційне агенство Міністерства оборони України «АрміяInform».
На завершення першого дня роботи наукової зустрічі хорові колективи Молдови та Румунії дали концерт духовної музики. З традиціями українських народних і духовних піснеспівів гостей ознайомив народний аматорський колектив «Сік землі» лишнянського Будинку культури.
У неділю, 1 грудня, після звершення Божественної літургії в нижньому храмі на честь мучеників Прокла та Іларія парафії на честь ікони Божої Матері «Всецариця» села Осикове, учасники наукової зустрічі продовжили обговорення доповідей, що були представлені на круглому столі.
По завершенні в місцевому клубі гостей привітав піснеспівами осиківський аматорський гурт «Калиновий гай».
Сільський голова сіл Лишня та Осикове Андрій Шевчук, який також долучився до заходу, дякуючи гостям з-за кордону та з різних куточків нашої держави, радо запросив усіх частіше приїжджати на гостини.