27 вересня 2021 року Керуючий справами Української Православної Церкви митрополит Бориспільський і Броварський Антоній з благословення Блаженнішого Митрополита Київського і всієї України Онуфрія звершив літію біля поклінного хреста у Бабиному Яру, що розташований поряд з храмом на честь ікони Божої Матері «Всіх скорботних Радість».
Його Високопреосвященству співслужили: секретар Київської єпархії по місту Києву протоієрей Віктор Іващук, настоятель храму на честь ікони Божої Матері «Всіх скорботних Радість» протоієрей Сергій Темник та духовенство Києва. Після літії священнослужителі поклали квіти до поклінного хреста.
«У ці дні виповнюється 80 років з тих пір, коли це місце стало відомим як місце розстрілу людей за національною та іншими ознаками. Наш святий обов’язок – молитися, щоб Господь простив усі гріхи тим людям, які тут опинилися. Ми знаємо, що у кінці вересня було розстріляно близько 100 тис осіб, серед яких були військовополонені, просто кияни і 35 тис євреїв», – нагадав митрополит Антоній.
Керуючий справами УПЦ підкреслив, що позбавляючи життя людей, які не відповідають чиїмось політичним, соціальним чи національним упередженням, людина втрачає образ і подобу Божу.
«Це жахлива сторінка історії людства, вбивати людей нікому не дозволено. Ми повинні дивитися на кожну людину, як на образ і подобу Божу, незважаючи на те, як вона вірить, якого кольору її шкіра, політичні уподобання, соціальний статус. Навіть якщо нам щось не подобається, необхідно терпляче ставитися до людей. Такі події, як війна, роблять з людини тварину. Коли потрібно досягти якоїсь своєї, загарбницької мети, вбивають, не дивлячись ні на що, тисячі людей», – зазначив владика.
Настоятель храму ікони «Всіх скорботних Радість» у Бабиному Яру протоієрей Сергій Темник розповів про подвиг архімандрита Олександра Вишнякова, який рятував євреїв від розстрілів і жорстоко вбитого у Бабиному Яру.
«Недалеко від цього місця був по-звірячому вбитий Олександр Вишняков. Його викликали у гестапо за звинуваченням у діяльності проти фашистів і дали 3 дні, щоб він одумався. Перебуваючи у катівнях гестапо, він викривав поліцаїв і закликав до покаяння. І тоді його привели на це місце, облили бензином, підпалили, розіп’яли на хресті колючим дротом і кинули вниз. Цей чоловік хрестив безліч євреїв, давав їм посвідчення, що вони хрещені, що вони не іудеї, рятував тисячі людей. Це була дуже мужня людина. Він своїм прикладом показав, що не можна зраджувати свою Батьківщину», – поділився отець Сергій.
Настоятель храму у Бабиному Яру нагадав, що страшна історія масових розстрілів нагадує сучасним поколінням, як важливо зберігати мир: в серці, в суспільстві і країні.
«Зараз багато розділень у Церкві і в суспільстві. Це грізне нагадування, щоб ми цінували мирне небо і своє життя…Господь нагадує нашому поколінню, що 80 років минуло, але люди, на жаль, не роблять правильних висновків. Це дні скорботи, страшної скорботи, яку ми повинні пам’ятати», – зазначив протоієрей Сергій Темник.
Митрополит Антоній закликав до молитви за всіх загиблих у роки війни і нагадав, що страшні події Бабиного Яру повинні стати повчанням для майбутніх поколінь, «щоб ніякі ідеології не стали причиною ненависті, чвар і страшних воєн».
«Наш святий обов’язок як людей віруючих – перш за все молитися. Це те, чого потребує кожна людина, яка живе і особливо, яка померла…Закликаю наших співвітчизників у ці дні помолитися за душі тих людей, які невинно загинули», – сказав Керуючий справами Української Православної Церкви.