Благословенням схиархімандрита Макарія (Болотова) наприкінці 2000 р. було закладено маленький парафіяльний храм, побудований своїми силами, а перша Божественна Літургія в нововідкритому храмі була відслужена в день пам’яті мученика Агафангела в лютому 2001 р.
Через декілька місяців, в кінці Великого Посту, перед храмом був викопаний колодязь, освячений на честь прпмц. Параскеви Цілительки очей, а літом було почато будівництво двоповерхового братського корпусу для новостворюваної монастирської общини на 14 келій. До кінця 2001 р. корпус був готовий і першими його насельниками стали співслужащі на богослужіннях священики, півчі, церковники, яким незручно було добиратися до служб з інших кінців міста. Окрім настоятеля храму – Ігумена Варлаама – осіб духовного звання не було впродовж двох років, але зі збільшенням кількості парафіян указами Блаженнішого Митрополита Володимира було призначено двоє священиків — протоієрея Олександра Смирнова та ієрея Ігоря Шебеко.
Днем відкриття монастиря можна вважати 10 листопада 2005 р., коли рішенням Священного Синоду УПЦ парафія на честь Благовіщеня Пресвятої Богородиці набула монастирського статусу. Блаженнішим Митрополитом Київським і всієї України Володимиром ігуменом нововідкритого Бортницького чоловічого монастиря був визначений архімандрит Варлаам (Гергель).
Через декілька років напроти храму було почато будівництво ще одного двоповерхового корпусу, в якому зараз знаходяться хрестова церква, мощесховище, а на другому поверсі — келія для читання Неусипної Псалтирі, велика бібліотека (більш ніж 8000 книг), ризниця, а також інші побутові приміщення.
Предстоятель УПЦ Митрополит Володимир 8 листопада 2006 р., в день пам’яті великомученика Димитрія Солунського, освятив колишній парафіяльний храм на честь преподобномучениці Параскеви, а після освячення, пройшовши урочистим хресним ходом на місце майбутнього будівництва монастиря, освятив місце під будівництво Благовіщенського собору новостворюваної обителі.
В майбутньому, оскільки нова територія більша за стару (1,4 Га і, відповідно — 15 соток), то основний монастирський корпус планується перенести сюди, а на старому місці створити жіночий скит на честь преподобномучениці Параскеви.
Нова територія монастиря була обнесена огорожею, і в кінці 2007 р. почалося будівництво інших споруд. Майбутній монастирський комплекс, згідно з планом, розташовано у вигляді квадрата з чотирма кутовими вежами і собором в центрі.
Нині зведені і закінчені західна кутова вежа на честь Архістратига Михаїла, гаражно-господарський триповерховий корпус, тимчасовий собор на 800 кв. м, де здійснюються святкові і недільні богослужіння, тимчасова братська трапезна на 115 чоловік і ведеться будівництво хрестової церкви на честь мученика Уара.
Унікальність цього кутового храму в тому, що головний вхід буде із зовнішнього боку монастиря, з вулиці біля кладовища. На першому поверсі храм буде присвячений мученикові Уару (день пам’яті 1 листопада), якому православні християни моляться за своїх родичів, померлих нехрещеними. А храм другого поверху планується освятити на честь прп. Паісія Великого (день пам’яті 2 липня), якому православні моляться за тих людей, хто помер без покаяння. Основне призначення цих, пов’язаних між собою, храмів — запокійне богослужіння і відспівування покійних.
Богослужіння
Вранці, о 6 годині ранку, починається полунощниця, о 6.40 читається канон за благодійників обителі і починається Божественна Літургія, перед якою читаються канон і молитви до Причащіння.
Кожен понеділок о 9.30 здійснюється молебень з акафістом перед іконою Божої Матері «Невипивана Чаша». По вівторках, також о 9.30, починається молебень з акафістом преподобному Амфилохію Почаївському, перед ковчегом з частинкою його святих мощей, з покладанням на болящих його шапочки.
Служби святим, частинки мощей яких зберігаються в монастирі, здійснюються полієлейні, а так, як таких більш ніж 380, то служби відправляються практично щодня.
По буднях Божественна Літургія починається о 7.30, якщо ж в цей день є пам’ять того, або іншого святого, то перед Літургією, після закінчення часів, читається акафіст в його пам’ять. Напередодні суботи, в п’ятницю ввечері, служать парастас. У суботу о 07.30 запокійна Божественна Літургія з акафістом про покійних; о 09.00 здійснюється велика панихида. Першого числа кожного місяця служать монастирський братський водосвятний молебень з освяченням території монастиря і келій.
Приписні каплиці і скити:
Каплиця в честь ікони Божої Матері «Спасителька Потопаючих» М. Лівобережна.
Намісник монастиря:
Архімандрит Варлаам (Гергель)