“Закликаю віруючих зосередитися більше не на дискусіях і переживаннях про долі Церкви, а на молитві”.
13 серпня 2014 в Києві відбудеться Собор єпископів Української Православної Церкви для виборів нового Предстоятеля УПЦ. Напередодні цієї події своїми думками про нього поділився Місцеблюститель Київської митрополичої кафедри митрополит Чернівецький і Буковинський Онуфрій.
— Владико, зараз віруючі Української православної церкви очікують найбільш важливої події в церковному житті — обрання нового Митрополита Київського і Всієї України. Яка процедура обрання?
— Церква — боголюдський організм, в лоні якого рятуються люди. Глава Церкви — це Сам Господь Іісус Христос. І кожен етап історичного розвитку церковного життя здійснюється по Його Промислу. В цьому сенсі, обрання нового Предстоятеля — це теж один з таких етапів.
Звичайно, для кожного віруючого цей момент пов’язаний з особливими переживаннями: з одного боку це скорбота за Блаженнішим Митрополитом Володимиром який пішов від нас та спогади про його служіння, а з іншого — очікування з надією нового періоду в житті Церкви.
Згідно зі статутом Української Православної Церкви, Собор сам визначить процедуру обрання. І тільки потім архієреї таємним голосуванням обиратимуть Предстоятеля. Але потрібно пам’ятати, що це не вибори в світському розумінні цього слова, це саме обрання. І тому зараз у всіх храмах на сугубій ектенії за кожною Божественною літургією вимовляються особливі прохання до Господа: «благословити прийдешній собор архіпастирів, яко да в мирі та однодумності утвердитися всім, достойного же Першоієрарха звершити обрання, чоловіка мудра, праведна, і благороссудного».
— Навколо цієї події останнім часом багато дискусій. Люди стурбовані різними питаннями, пов’язані з можливими труднощами в процесі підготовки та проведення Собору.
— Священноначаліє розуміє всі переживання віруючих УПЦ. Але потрібно не піддаватися легкодухості та сумнівам. Потрібно вчитися довіряти Богові, без волі Якого нічого не відбувається, а тим більше — обрання Предстоятеля.
— Деякі побоюються, чи не може світська влада втрутитися в процес обрання?
— Церква у нас, як відомо, відокремлена від держави. І для самої держави важливо зберігати це відділення і дотримуватися церковну незалежність, адже інакше Церква перестала б бути моральним авторитетом у суспільстві, тією силою, яка ще здатна примиряти протиборчі сторони. З боку демократичної влади, яка декларує свободу совісті та права людини, таке втручання виглядало б абсурдним.
Тому, закликаю віруючих зосередитися більше не на дискусіях і переживаннях про долі Церкви, а на молитві, щоб Господь напоумив своїх архієреїв обрати найдостойнішого Предстоятеля в такий непростий для всіх нас час.
http://www. pravmir.ru