Храм на честь Воздвиження Хреста Господнього

Престольне свято:
Дата: 27 Вересня.
Адреса: вулиця Воздвиженська, 1
Телефон: 044 425 47 04
Сайт: https://krest-podol.church.ua

Iнформацiя

Дерев’яна парафіяльна церква ремісничої слободи на Подолі (в урочищі Гончарі-Кожум’яки) була відома з середини XVIII ст., зводили її благодійним коштом. Після того, як її зруйнувала пожежа 1811 р., було спершу збудовано нижній поверх відновленого храму, де розмістився храм архангела Михаїла. У 1823 р. розпочалося спорудження верхнього ярусу з головним престолом у стилі класицизму. Воно дуже затримувалося через нестачу необхідних коштів і матеріалів. У 1841 р. відбулося освячення храму. Закруглену вівтарну частину було перекрито приземкуватою банею. Над західною частиною проектувалася дзвіниця, але її верхній ярус було споруджено вже у 1860 р. Обабіч центрального об’єму зробили дерев’яні прибудови.

Подальше розширення церкви здійснювалося протягом 1886-1887 рр. Замість дерев’яної південої галереї було зведено цегляний приділ з напівпідвалом. У приділі влаштували ризницю, у нижньому приміщенні – парафіяльну школу. У 1901-1905 рр. споруджено двоярусний цегляний приділ. Престол верхнього ярусу нової прибудови освячено на честь ікони Божої Матері Казанської. У травні 1891 р. тогочасний настоятель церкви о. Матфей Бутовський охрестив тут майбутнього письменника Михаїла Булгакова.

За радянської доби церква діяла до 1930-х рр., потім її було закрито. Приміщення нижнього приділу використовували як склад, стінопис було знищено. Відправи відновилися за часів нацистської окупації і вже не припинялися. У 1986-1988 рр. велися реставраційні роботи. У серпні 2000 р. відновилася служба Божа у нижньому Михайлівському приділу.

Духовенство