Храм на честь святителя Михаїла, першого митрополита Київського

Престольне свято:
Дата: 28 Червня. Дата: 18 Липня. Дата: 13 Жовтня.
Адреса: вулиця Шовковична, 39/1
Телефон: 044 255 15 58

Iнформацiя

Олександріську міську клінічну лікарню було відкрито у 1875 р. і названо на честь спадкоємця імператорського престолу Олександра Олександровича з приводу його зцілення від хвороби. Фундатором православного храму у лікарні був київський підприємець і благодійник Михайло Дегтярьов. Його коштом у 1893-1895 рр. було збудовано церкву в ім’я свт. Михаїла, першого митрополита Київського у візантийському стилі. У серпні того ж року освячено північний приділ в ім’я свв. Захарії та Єлизавети, нині – преподобномучениць Єлизавети і Варвари. Засновник подарував лікарняний храм місту за умови, щоб міська влада забеспечила довічне утримання церковного причту, сам він був призначений старостою церкви. М. Дегтерьов (+1899) був похований біля північної стіни Михайлівської церкви. Удова, Єлизавета Дегтерьова, значно розширила храм з півночі та з півдня. Її коштом були облаштовані симетричні прибудови з підвалами, в одному з яких стояв саркофаг її чоловіка, а другий вона приготувала для власного поховання (+1902). Із західного боку у 1901 р. зведено дзвіницю. Вдале виконання прибудов сприяло враженню, ніби увесь храм споруджувався за єдиним проектом. У 1902 р. церкву було розписано.

За радянської доби громада церкви дотримувалася традиційної православної орієнтації. У 1930 р. було санкціоновано закритя храму й використання його під клуб лікарні. Але наступного року церкву розібрали на будматеріали.

З 1995 р. при Центральній клінічній лікарні діє релігійна громада Української православної церкви. Богослужіння велися у пристосованому приміщенні поряд з церквою, зведеному у 1887-1888 рр. для лікарняної контори. Тим часом цоколь Михайлівського храму був розчищений громадою від землі та сміття. У 1999 р. звільнено з-під завалів сходи до усипальниці М. Дегтерьова, де у цілості виявлено лабрадоритовий саркофаг філантропа з епітафією. Поховання його дружини не збереглося. Відтоді здійснено відтворення Михайлівської церкви на існуючих фундаментах у тому вигляді, в якому її було зруйновано. при храмі діє сестринство в ім’я св. Єлизавети, що опікується пацієнтами лікарні. Відкрито недільну школу, працює книгарня.

Духовенство